Zakup akumulatora do motocykla

Każdy, kto ma własny motocykl, dba o niego jak o oczko w głowie. Troszczy się, aby wszystkie jego części były jak najlepsze i nie psuły się jak najdłużej. Bardzo ważny jest między innymi wybór akumulatora do motocykla. Jaki powinien być? Mamy do wyboru kilka propozycji – są to akumulatory żelowe, akumulatory w technologii AGM, jak też akumulatory kwasowo-ołowiowe czyli te klasyczne, znane z samochodów osobowych.

Akumulatory i nowa technika

akumulatory motocykloweKtóra propozycja jest najlepsza? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ale można trochę poczytać, zapoznać się z parametrami technicznymi, wadami i zaletami, jakie mają poszczególne akumulatory motocyklowe i być może trafimy na coś, co spełni nasze oczekiwania pod każdym względem. Zacznijmy więc po kolei – najpierw akumulator żelowy. W nim stosuje się specjalny żel krzemionkowy, który ma za zadanie unieruchamiać elektrolit. W ten sposób parametry techniczne akumulatora zostają poprawione jeśli chodzi o jego pojemność oraz to, do jakiego momentu może on być rozładowywany. Takie akumulatory motocyklowe jednak bardzo ciężko dostać, nie są one zbyt popularne. Na szczęście alternatywa w postaci akumulatora AGM jest równie korzystna.

akumulatory motocykloweTechnologia ta opiera się bowiem na wykorzystaniu włókna szklanego zamiast żelu krzemionkowego i tutaj to właśnie włókno szklane unieruchamia elektrolit. Jednakże motocykliści szukający bardziej ekonomicznego rozwiązania, decydują się najczęściej na zwykły akumulator kwasowo-ołowiowy. Po pierwsze, sprawdza się on w starszych motocyklach posiadających instalację 6-woltową. Po drugie, jest niedrogi – nie znajdziemy tańszego akumulatora do motocykla, a ten możemy kupić już za 50 zł, jest to wiec całkowicie niewielka kwota. Za żelowy zapłacimy 3 albo nawet 4 razy więcej – czy zawsze warto jest przepłacać? O tym każdy zdecyduje jednak samodzielnie, ważne, by motocykl mógł nam doskonale służyć przez naprawdę długi czas, a tak będzie jedynie z dobrym akumulatorem, który stanowi podstawową część każdego motocykla. Parę słów zakończenia – choć wybór akumulatorów do motocyklów jest naprawdę szeroki, czasami warto jest stawiać jednak na tradycyjne rozwiązania, jeżeli nie mamy im nic do zarzucenia.

A tak jest w przypadku klasycznych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, które nadal dobrze utrzymują się na rynku mimo pojawiania się coraz nowszych technologii. Ich podstawową zaletą jest niska awaryjność, jak też równie niska cena. To właśnie najczęściej przemawia za wyborem tego akumulatora. Nic dziwnego, że z tego rozwiązania korzysta wielu motocyklistów.