You are currently viewing Przebieg renowacji samochodowego lakieru

Przebieg renowacji samochodowego lakieru

Jednym z najbardziej podatnych na uszkodzenie elementów samochodu jest lakier. Na jego powierzchni mogą postać rysy, mikrorysy lub może on uleć zmatowieniu. Zaszkodzić mu mogą czynniki atmosferyczne lub niewłaściwe środki czystości i materiały do czyszczenia. Co oczywiste jest także podatny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne wynikające z jazdy – podrapanie przez przydrożne drzewa lub przez innych uczestników ruchu.

Czyszczenie lakieru przed renowacją

renowacja lakieru samochodowegoPrzywracanie odpowiedniego wyglądu lakieru samochodowego to jego renowacja. Dostosowanie odpowiednich technik, które przywracają lakierowi dawny stan, jest zależne od stopnia zniszczeń, jakie powstały na jego powierzchni. Zwykłe zmatowienie można w teorii usunąć własnoręcznie poprzez odpowiednie polerowanie. Jednak wiąże się to z ryzykiem powstania tak zwanych hologramów, poprzez zastosowanie nieodpowiednich środków do polerowania, niedopasowanie odpowiedniej ich ilości, czy nierównomiernego nacisku podczas całego procesu. Mając to na uwadze najlepiej oddać samochód w ręce odpowiednich specjalistów, nawet jeśli mieliby oni zająć się wyłącznie odpowiednim polerowaniem. Zwykle standardowa renowacja lakieru samochodowego zaczyna się od dokładnego oczyszczenia nadwozia ze wszelkich zanieczyszczeń. W trakcie jazdy gromadzą się na nim piach, pył, czy nawet smoła lub cząstki metali.

renowacja lakieru samochodowegoNastępnie przechodzi się do mycia i suszenia karoserii. Jeśli na lakierze występują zmatowienia, niezbędne jest polerowania za pomocą specjalnej maszyny polerskiej oraz odpowiednio dobranej pasty. Za pomocą pasty polerskiej maszynowo wygładza się całą powierzchnie. Im więcej uszkodzeń i nierówności, tym więcej etapów polerowania. W zależności od stopnia zniszczenia lakieru stosuje się też pasty polerskie o różnej gradacji. Na koniec lakier może zostać poddany konserwacji poprzez nałożenie specjalnej powłoki, która uchroni go przez zbyt szybkim zabrudzeniem i zniszczeniem. Zazwyczaj renowacja lakieru samochodowego wiąże się z demontażem poszczególnych części, którym przywraca się dawny blask. W związku z tym taka usługa wymaga oddania auta do lakiernika na kilka dni. Bardziej rozbudowaną opcją, a co za tym idzie też droższą, jest auto detailing, czyli samochodowe spa. Wybierając to rozwiązanie, mamy pewność, że specjaliści zrobią wszystko, by przywrócić naszemu pojazdowi wygląd jak z salonu – zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

Proces taki obejmuje dokładnie oczyszczenie, renowacje oraz konserwacje całego nadwozia, wnętrza kabiny, a nawet kół wraz z oponami. Jest to opcja, która może przywrócić dawną jakość i wygląd naszego samochodu, gdy wszystko inne zawiedzie.