You are currently viewing Profesjonalny serwis turbosprężarek

Profesjonalny serwis turbosprężarek

Turbosprężarka jest elementem silnika, który pozwala na poprawienie osiągów oraz na zmniejszenie emisji spalin do środowiska. Urządzenie to składa się z turbiny oraz sprężarki (stąd zresztą jego nazwa). Turbina rusza się dzięki spalinom, a powietrze do silnika wtłaczane jest przez sprężarkę. Dzięki temu silnik uzyskuje dodatkową dawkę powietrza, co, mówiąc prosto, w pewnym sensie zwiększa jego pojemność.

Fachowa naprawa turbosprężarek

serwis turbosprężarekTo zaś sprawia, że możemy uzyskiwać lepsze osiągi. Turbosprężarki są urządzeniami, które jednak charakteryzują się pewną awaryjnością. Najłatwiej o usterki i awarie, jeżeli nie dbamy o konserwacje turbosprężarek. Podstawą jest regularne wymienianie oleju oraz stosowanie wysokiej jakości środków smarnych, jak i filtrów. Zaoszczędzenie na okresowej wymianie oleju jest tak naprawdę tylko pozornie – wprawdzie przez moment nie będziemy musieli kupować oleju tak często, jednak szybko doprowadzi to do awarii, co sprawi, że kolejnym punktem w naszym planie dnia będzie profesjonalny serwis turbosprężarek. Zakup nowego urządzenia to koszt około kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych, dlatego zazwyczaj o wiele bardziej opłaca się dokonać naprawy obecnie posiadanej turbosprężarki. Jeżeli nie posiada ona zmiennej geometrii, dobry serwis turbosprężarek zażyczy sobie jedynie maksymalnie 900 złotych.

serwis turbosprężarekZ kolei jeśli chodzi o nowszą generację turbosprężarek – czyli te, które posiadają zmienną geometrię, ich regeneracja będzie kosztować nas ponad 1000 złotych. Mimo to i tak jest to o wiele mniej niż zakup nowego urządzenia, dlatego najwięcej kierowców decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Ale istotnym jest jakość usługi – dlatego powinniśmy wybrać jedynie sprawdzony serwis, ponieważ w innym wypadku turbosprężarka może ponownie szybko ulec awarii. Z kolei doświadczony fachowiec najpierw zdiagnozuje problem (niewłaściwa praca turbosprężarki może wynikać bowiem z uszkodzenia innego układu auta), a potem pozbędzie się i uszkodzenia turbosprężarki i tego powodu. Dzięki temu nasze auto odzyska swoją dawną sprawność, a my znów będziemy mogli cieszyć się wyższymi osiągami, a ponadto mniejszą ilością spalin generowanych do środowiska.

Do przeprowadzenia fachowej regeneracji konieczne są specjalistyczne narzędzia – na przykład wyważarki, a ich cena wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy. Dlatego też warsztaty wykonują naprawę nie najtaniej – wiele bowiem zainwestowali w sprzęt i chcą, aby choć trochę im się on zwrócił. Jednakże to właśnie dzięki wyważarkom mamy pewność, że sprawność turbosprężarki powróci.