Każdy silnik, aby móc osiągać dużą moc, wyposażony jest w turbosprężarkę. Ta maszyna wirnikowa powstała poprzez osadzenie na wspólnym wale turbiny i sprężarki. Do ich poprawnego działania niezbędne jest sprężone powietrze oraz spaliny, które zasilą turbinę – uzyskuje się je nie z komory spalania (jak w przypadku turbiny gazowej), a z silnika spalinowego.
Regeneracja turbosprężarki przez fachowców
Turbosprężarka, dzięki temu, że powoduje wzrost sprawności silnika, uważana jest przez wielu za urządzenie niezastąpione w pojazdach. Niestety, podobnie jak inne elementy i układy pojazdu, może ulegać zużyciu. Na szczęście nie jest konieczny zakup nowego urządzenia, bardzo często wystarczy fachowa regeneracja turbosprężarek. To duża oszczędność dla kieszeni klienta, a pozwala na szybkie doprowadzenie turbosprężarki do stanu jak sprzed zakupu. Fachowa regeneracja turbosprężarek opiera się na kilku etapach. Oczywiście podstawę stanowi demontaż turbosprężarki, jej umycie i dokładne wyczyszczenie wszystkich elementów. Badania metrologiczne w punktach pomiarowych pozwalają na profesjonalną ocenę jakości poszczególnych komponentów – dzięki temu wiemy, co i w jakim stopniu się zużyło, co sprawia, że wymienić można tylko konkretne elementy, które faktycznie tego wymagają. Kolejnym krokiem jest wyważenie zespołu wirującego – pamiętajmy o tym, aby odbywało się to przy prędkościach niższych niż 10 000 obrotów na minutę.
Po wstępnym wyważeniu można zamontować zespół wirujący, sprawdzić systemy uszczelnień i łożyskowania, a następnie znów przeprowadzić wyważenie – tym razem całego rdzenia turbosprężarki. Prędkości obrotowe będą tu wynosić już 100 000 a nawet 200 000 obrotów na minutę. Po przeprowadzeniu tego procesu czeka nas już tylko montaż końcowy oraz regulacja systemu zmiennej geometrii. Taka fachowa regeneracja turbosprężarek sprawia, że urządzenia stają się ponownie gotowe do użytku. Jeżeli nie wiemy, czy nasza turbosprężarka jest w pełni sprawna – zastanówmy się nad tym, czy wyczuwamy na przykład utratę mocy silnika lub zwiększone wydzielanie czarnego zadymienia. Takie objawy mogą świadczyć o zużyciu łożysk turbosprężarki, zużyciu pierścieni uszczelniających, a także o nagromadzeniu zbyt dużej ilości osadu pod turbiną. W każdej z sytuacji sprawdzi się fachowa regeneracja turbosprężarek. Doświadczenie specjalistów sprawia, że turbosprężarki szybko powracają do bezproblemowego działania.
Z pewnością fachowa regeneracja turbosprężarek jest rozwiązaniem ekologicznym, gdyż zamiast produkcji nowego urządzenia, skupiamy się na naprawie obecnego i wymieniamy tylko te elementy, które naprawdę tego wymagają.