Naprawa auta z ubezpieczenia

Wypadki się zdarzają. Kierowca, widząc swoje uszkodzone auto, z pewnością od razu łapie się za głowę. W myślach już oblicza, czy ubezpieczenie pokryje szkody. Zastanawia się, jaki będzie koszt naprawy oraz w jaki sposób zlikwidować szkodę – gotówkowo czy bezgotówkowo. Co będzie lepszym wyborem? Zastanówmy się. Przyjrzyjmy się naszym możliwościom.

Naprawy bezgotówkowe i gotówkowe

naprawa bezgotówkowaJeśli chodzi o rozliczenie gotówkowe, to tutaj pod uwagę bierze się jedynie kosztorys przewidywanych napraw. Na jego podstawie wyznaczana jest wysokość odszkodowania. Według zakładów ubezpieczeniowych, jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga wypełniania wielu formalności, a odszkodowanie otrzymujemy w bardzo krótkim czasie od momentu zgłoszenia szkody. Jednak, wybierając tę metodę, należy mieć się na baczności. Sprawdźmy dokładnie, czy w kosztorysie znalazł się podatek VAT za usługę naprawy oraz części zamienne, które będziemy kupować. Wielu ubezpieczycieli, żerując na nieświadomości kierowców, nie umieszcza w rozliczeniu podatku, a więc jego zapłaty musi dokonać sam kierowca. Warto też pamiętać, że ubezpieczyciel może przy sporządzaniu kosztorysu wziąć ceny z zaprzyjaźnionego warsztatu. Będą one więc niższe niż usługi autoryzowanej stacji obsługi oraz ceny oryginalnych części. Na tym też możemy sporo stracić.

naprawa bezgotówkowaAlternatywę stanowią naprawy bezgotówkowe na terenie Gdyni. Tutaj to my sami wybieramy warsztat, w którym ma zostać przeprowadzona naprawa naszego auta. I na tym zadanie kierowcy się kończy. Warsztat sam rozlicza się z usług z ubezpieczycielem. Tutaj w ogóle my, jako kierowcy, nie musimy mieć przygotowanej żadnej gotówki oraz nie musimy zastanawiać się, czy ubezpieczyciel czasem nie wypłacił nam za mało. Tutaj niezależnie od kosztów napraw, ubezpieczyciel musi je pokryć. Oczywiście jeśli wszelkie rodzaje prac uwzględnia nasza polisa ubezpieczeniowa. Warto więc przed wybraniem metody najpierw dokładnie przeczytać, jakie możliwości daje nam nasza polisa. Sprawdźmy, czy nie ma tam żadnych kruczków, które sprawią, że na metodzie bezgotówkowej wyjdziemy niekoniecznie dobrze. Rzadko się to zdarza, ale lepiej mieć się na baczności.

Obecnie według danych pochodzących od ekspertów, aż 70% napraw wykonywanych jest w oparciu o wycenę kosztów przez ubezpieczyciela, jednak coraz więcej osób dowiaduje się o zaletach naprawy bezgotówkowej, dlatego istnieje możliwość, że w niedługim czasie trendy ulegną zmianie. I to naprawa bezgotówkowa stanie się tą najczęściej wybieraną, gdyż niesie prawdziwe korzyści dla kierowcy.