Montaż lpg – opis, wady i zalety

Producenci samochodów prawie zawsze decydują się na montaż w nich silników benzynowych, rzadziej są to silniki typu diesel. Instalacje gazowe są montowane dopiero przez użytkowników aut, którzy szukają oszczędności, kiedy to ceny za benzynę stale wzrastają i potrafią osiągać nawet pięć złotych za litr.

lpg w aucieJednak jak w praktyce wygląda użytkowanie instalacji zasilanej gazem? Jakie są jej wady i zalety w stosunku do silników benzynowych? Przede wszystkim liczy się wspominana cena. Montaż lpg Rzeszów, nawet przy wykorzystaniu komponentów nowej generacji, to koszt dwóch tysięcy złotych, choć są i takie sięgające kwotą nawet czterech tysięcy. Jednorazowo jest to spora kwota, ale pamiętajmy, że gaz jest tańszy od benzyny o ponad połowę. Dla osoby, która dużo podróżuje, będą to ogromne oszczędności w stosunku rocznym. Gaz można znaleźć na każdej stacji benzynowej, czasem są nawet takie stacje, które mają tylko gaz, a nie mają benzyny. Najczęściej oferują one także sprzedaż gazu w butlach. Kolejna zaleta montażu lpg to mniejsza emisja spalin. Wydzielanie sadzy jest ograniczone do minimum, podobnie jak emisja siarki. W związku z tym silnik na gaz jest bardziej przyjazny dla środowiska, niż silnik benzynowy. Instalacja lpg ma swoje zalety, ale i wady.

lpg w auciePrzede wszystkim zużycie gazu jest wyższe niż zużycie benzyny. Oznacza to, że musimy częściej tankować na stacji. Pod względem finansowym i tak sporo się zaoszczędzi, jednak osoby, które nie mieszkają/pracują/przejeżdżają koło żadnej stacji benzynowej będą musiały zmienić trasę przejazdu. Kolejna kwestia jaką należy wziąć pod uwagę to wyższe koszty utrzymania instalacji gazowej. Droższe są przeglądy okresowe oraz naprawy, nie każdy mechanik będzie się znał na takiej instalacji gazowej. Przez decyzją o montażu instalacji lpg należy sprawdzić jak silnik w samochodzie będzie współpracował z nią. Jedne silniki bardziej ,,lubią się” z gazową instalacją, a inne mniej. Przez to osiągi silnika mogą się zmniejszyć, w stosunku do tego samego auta z silnikiem benzynowym. Montaż lpg Rzeszów to najlepsze rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują. Są zalecane dla przedstawicieli handlowych, kurierów, dostawców, czy firm oferujących dowóz np. pizzerie, czy sklepy meblowe.

Ich samochodu będą pokonywały codziennie dużo kilometrów, więc oszczędności będą bardziej widoczne, niż w przypadku osób, które używają samochodu sporadycznie. Warto jest wybrać instalacje najwyższej jakości, która będzie bezawaryjna. Wtedy nawet wyższe koszty przeglądu nie będą straszne.