You are currently viewing Komu i na ile należy się samochód z OC sprawcy?

Komu i na ile należy się samochód z OC sprawcy?

Kwestie związane z wiedzą na temat zagadnienia jakim jest samochód z OC sprawcy nadal w Polsce są dość niejasne, choć w rzeczywistości są one unormowane prawnie rozporządzeniem Sądu Najwyższego.

Samochód z OC sprawcy  a ubezpieczyciele

samochód z OC sprawcy Co więcej ów regulacje na temat tego komu takie auto się przysługuje są dość jasne i ściśle określone, co sprawia, że obecnie nie ma problemu z ich interpretacją. W dużym skrócie można powiedzieć, że każdemu kogo samochód w wyniku zdarzenia drogowego uległ uszkodzeniu trwałemu lub tymczasowemu należy się samochód z OC sprawcy, o ile nie był on sprawcą ów zdarzenia. W związku z czym równe prawa mają osoby prowadzące działalność gospodarczą, które samochód wykorzystują w celach zarobkowych, jak i osoby indywidualne bez względy na to czy samochód jest im niezbędny – trudny dojazd, choroba itd., czy też wykorzystują go tylko w celach prywatnych. Zaznaczyć należy, że jest to spora zmiana w stosunku do utartej w ubezpieczalniach praktyki, gdzie zwykle koszty pokrywano w przypadku samochodów firmowych, lub też rzadziej w sytuacji, gdy osoba indywidualna udowodniła, że samochód na czas remontu własnego pojazdu jest jej niezbędny. Niemniej choć prawo mówi – samochód z oc sprawcy w gdańsku dla każdego, stworzone przez ubezpieczycieli formalności to utrudniają.

samochód z OC sprawcy Dlatego szukając miejsca do wypożyczenia auta zastępczego – wypożyczalnia samochodów osobowych – warto poszukać takiej, w której poza możliwością najęcia auta w pakiecie także otrzymamy dodatkową usługę, którą to jest załatwienie za nas wszystkich formalności związanych z pokryciem kosztów przez ubezpieczalnie sprawcy. Zwykle w dużych miastach (Gdańsk- całe Trójmiasto, Toruń, Warszawa) każda większa wypożyczalnia samochodów trudni się czymś takim, w przypadku gdy wypożyczalnia aut znajduje się w mniejszej miejscowości może być z tego rodzaju usługami gorzej. Jednak nadal uzyskanie samochodu z OC sprawcy jest możliwe, wymaga tylko więcej cierpliwości i uporu ze strony samego zainteresowanego. Poza kwestią załatwienie odpowiednich formalności pozostaje jeszcze kwestia czasu w jakim koszty użytkowania wynajętego auta będą przez ubezpieczalnie pokrywane. Jeżeli chodzi o naprawę auta to z zasady jest to czas – od momentu odstawienia auta do mechanika; chyba, że od chwili wypadku nie da się nim jeździć, do momentu odbioru z warsztatu. Jednak czas nie może przekraczać normy przyjętej dla tego rodzaju napraw. Jeśli przekroczymy ten czas, za jego nadwyżkę będziemy musieli płacić sami. Podobnie jest przy kasacji auta, pokrycie kosztów wynajmu samochody zastępczego trwa od momentu najmu do chwili zakupu nowego auta, przy czym jeśli zbyt długo z tym zwlekamy, ubezpieczyciel może wystąpić o umorzenie konieczności płacenia za wynajęty samochód.

Choć samochód z OC sprawcy to temat wywołujący nadal spore dyskusje, przynajmniej od strony prawnej w tym względzie wszystko jest jasne i ściśle określone, a praktyka pozostaje nadal praktyką, jak zwykło to bywać.