You are currently viewing Jak wynajmuje się samochód?

Jak wynajmuje się samochód?

Wiele osób pewnie myśli, że wynajęcie samochodu jest łatwym zadaniem. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę ,,wynajem aut” i dopisać miasto w jakim mieszkamy i gotowe. Pierwsza strona jaka wyskoczy pokaże nam różne modele samochodów, a my tylko klikniemy na ten, którym jesteśmy zainteresowani, zapłacimy, a samochód sam stanie na naszym podjeździe. Jednak tak to nie działa.

O czym pamiętać, wynajmując samochód?

wynajem autJeśli chcemy dokonać dobrej decyzji w kwestii wynajmu to powinniśmy posiadać więcej informacji na temat wypożyczalni i aut jakie oferują. Z ofertą wypożyczenia można zapoznać się na stronie internetowej firmy, jak również na miejscu. Potem możemy wybrać samochód, który nas interesuje pod względem modelu oraz ceny. Jeśli będzie on dostępny to można wyrazić chęć jego wynajmu. Najczęściej wybierane są miejskie samochody do wynajęcia w Katowicach, więc na nie jest największy popyt. Jednak wypożyczalnie też posiadają najwięcej miejskich aut w ofercie, zatem nie powinno być problemu z jego dostępnością. Potem trzeba spisać różne protokoły odnośnie samochodu. Na pewno znajdą się w nim wszystkie dane kierowcy, ponieważ przy wynajmie niezbędny jest dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty lub prawo jazdy. Do tego także trzeba obejrzeć samochód razem z pracownikami wypożyczalni żeby zaznaczyć ewentualne uszkodzenia auta.

wynajem autTo ważne, bo inaczej ktoś mógłby nam zarzucić, że to by zniszczyliśmy samochód, kiedy to wgniecenie czy zarysowania były już tam przed wynajmem. Może to prowadzić do niemiłych konsekwencji i ciągnących się spraw prawnych. Często wypożyczalnia nie dokonuje drobnych napraw, jeśli jest to tylko rysa, czy pęknięcie felgi. Jednak wszystkie takie usterki muszą być zaznaczone w protokole odbioru samochodu. Również po odbiorze samochodu spisuje się protokół oddania. Dane kierowcy się przepisuje z poprzedniego protokołu, zmienia się licznik przejechanych kilometrów, trzeba sprawdzić stan techniczny samochodu, jak również to, czy samochód jest zatankowany do pełna. Warto wiedzieć, że niektóre wypożyczalnie posiadają możliwość dostarczenia auta pod wskazany adres. Dzięki temu nie trzeba jechać do wypożyczalni, żeby otrzymać auto. To bardzo wygodna opcja, często bez dodatkowych opłat. Wtedy na miejscu oddania spisuje się wszelkie protokoły przekazania pojazdu.

Wynajmować samochód można za gotówkę, zapłacić przelewem lub kartą kredytową/debetową. Nie każda wypożyczalnia jednak posiada wszystkie trzy opcje, więć dobrze jest wcześniej się upewnić, jakie formy płatności będą akceptowane.