You are currently viewing Czym zajmuje się spedytor?

Czym zajmuje się spedytor?

Prowadzenie przedsiębiorstwa nie jest taką prostą sprawą, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Na przykład o zorganizowaniu sprawnie działającego łańcucha dostaw. Okazuje się, że duże znaczenie dla tej sprawności ma wybór najlepszego transportu. Warto więc, jeśli chodzi o procesy logistyczne, wybrać współpracę ze sprawdzonym spedytorem, który ma już duże doświadczenie w przewozie towarów i zaopatrywaniu przedsiębiorstw.

Zadania spedytora

spedycjaTaki spedytor powinien odznaczać się przede wszystkim starannością działania, szybkością oraz niezawodnością. Dla właściciela przedsiębiorstwa z pewnością będzie istotna także cena usługi. Dzisiaj rynek jest tak rozbudowany, że znajdziemy na nim spedytorów, którzy oferują swoje usługi w szerokim zakresie cen, dlatego z pewnością każdemu uda się trafić na taką firmę, która spełnia oczekiwania pod względem cenowym. Jeśli chodzi o samą spedycję, wyróżnić tutaj możemy usługi krajowe oraz międzynarodowe. Spedycja międzynarodowa w Wałbrzychu może odbywać się różnymi drogami. Najpopularniejsza jest oczywiście droga lądowa – za pomocą samochodów ciężarowych, choć czasami wykorzystuje się także drogę kolejową. Ładunki można transportować także drogą lotniczą, portowo-morską lub żeglugą śródlądową. Choć wydawać by się nam mogło, że spedytor nie ma skomplikowanej pracy, wystarczy, że zapakuje towar i wyśle go w drogę, sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana.

spedycjaW pierwszym kroku należy oczywiście zawrzeć umowę z przedsiębiorstwem, uwzględniając przy tym określenie warunków ubezpieczenia ładunku. Konieczne jest profesjonalne sporządzenie całej dokumentacji i dopiero po tym etapie można udać się do klienta po odbiór ładunku – to, jak zostanie przetransportowany, często zależy od jego rodzaju, wielkości oraz właściwości. Następnie to spedytor załatwia wszystkie sprawy związane z odprawą celną. I to on kontroluje kierowcę, aby przesyłka dotarła w wyznaczonym czasie w konkretne miejsce. Powinien na bieżąco kontaktować się ze wszystkimi osobami, mającymi wpływ na przebieg procesu transportowego, aby uniknąć jakichkolwiek niedogodności lub problemów związanych z niedopełnieniem obowiązków lub niepożądaną zmianą zasad określonych w umowie.

Należy wziąć też pod uwagę to, czy w trasie potrzebny będzie przeładunek, czy to jeden kierowca będzie uczestniczył w procesie od początku do końca. Jak widać, kwestie spedycyjne potrafią być skomplikowane, a każdy przedsiębiorca martwi się o swój towar zamówiony pewnie za ogromne pieniądze – dlatego powinien wybrać najlepszego spedytora, który zadba o cały transport.