You are currently viewing Czujniki parkowania poprawiające bezpieczeństwo

Czujniki parkowania poprawiające bezpieczeństwo

Decydując się na wyposażenie swojego samochodu w nowoczesne technologie zwiększające bezpieczeństwo, warto najpierw zorientować się na rynku co oferują producenci. Wielu z nich proponuje różnego rodzaju czujniki cofania, które w prosty sposób można samodzielnie zamontować w każdym modelu samochodu.

Czujnik cofania samodzielnie montowany

czujniki cofaniaUpraszczają one parkowanie w ciasnych miejscach, ale również trudne manewry w mało zwrotnych pojazdach. Wielu kierowców uważa to za rozwiązanie idealne, które ułatwia poruszanie się zwłaszcza SUV-om o dużych rozmiarach bez obawy o spowodowanie kolizji. Nowe samochody w podstawowym wyposażeniu posiadają czujniki cofania oraz często także kamerkę. Takie rozwiązania zostały już docenione przez wielu kierowców, dlatego urządzenia wypuszczono na rynek w formie osobnego systemu kompatybilnego z każdym pojazdem. Obecnie w większości samochodów można już znaleźć czujnik cofania samodzielnie montowany. Trzeba jednak uważać podczas zakupu, by wybrać model o dużej dokładności pomiarów. Taki system jest bardzo przydatny w dużych samochodach, którymi manewrowanie jest bardzo skomplikowane. Zwiększa on nie tylko komfort jazdy, ale także dba o bezpieczeństwo zarówno naszego pojazdu, jak i innych uczestników ruchu. Coraz częściej spotykany jest także w pojazdach coupe, gdzie tylna szyba jest na tyle mała, że bardzo ogranicza widoczność.

czujniki cofaniaCzujniki w obu sytuacjach mają za zadanie informować za pomocą dźwięku o zbliżającej się przeszkodzie, która może znajdować się zarówno przed, jak i za samochodem. Proste modele montowane samodzielnie pomagają określić realną odległość, jednak nigdy nie będą całkowicie dokładne. W zaawansowanych modelach występuje także wyświetlacz LCD, który informuje z której strony oraz w jakiej odległości od miejsca ułożenia czujnika znajduje się najbliższa przeszkoda. Działają za pomocą połączenia bluetooth przesyłającego informacje z czujników do centralki znajdującej się na desce rozdzielczej pojazdu. Te modele zdecydowanie lepiej powierzyć specjaliście do montażu, aby pomiary były jak najbardziej precyzyjne, a czujniki nie uległy zniszczeniu. Elektronika w samochodzie steruje już większością układów. Informuje nas o panującej temperaturze, ilości przejechanych kilometrów, ale również przeszkodach, które pojawiają się na naszej drodze.

Dzięki czujnikom cofania nie trzeba się stresować podczas parkowania w centrach handlowych, czy ciasnych miejscach parkingowych. Tak praktyczne rozwiązanie nauczy nas wyczuwać ile dzieli nas od najbliższej przeszkody, by w przyszłości liczyć nie tylko na elektronikę, ale także własne umiejętności jazdy.