You are currently viewing Bezpieczeństwo podczas wycieczki szkolnej

Bezpieczeństwo podczas wycieczki szkolnej

Choć rok szkolny trwa dziesięć miesięcy i jest to czas spędzany głównie w ławce, dzieci najlepiej wspominają oczywiście nie lekcje, a wycieczki. Nawet jednodniowy wypad do kina stanowi niebywałą atrakcję, ale już trzy- lub czterodniowa zielona szkoła to wspomnienia na lata.

Przewozy osób sprawnymi pojazdami

przewozy osóbOrganizatorzy wycieczki powinni zadbać jednak nie tylko o atrakcje, które będą czekały klasę u celu, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. I nie chodzi tu jedynie o to, że upilnowanie zgrai trzydzieściorga młodych, pełnych energii osób, to zadanie dla co najmniej dwóch opiekunów, ale także o to, aby bezpieczna była też sama podróż. Organizatorzy czasem decydują się na jazdę pociągiem, jednak najczęściej wybieraną opcją jest wynajem autokaru lub busa. Zorganizowane przewozy osób w Bielsku-Białej powinny odbywać się przy wykorzystaniu sprawnych technicznie pojazdów – przed każdą wycieczką konieczne jest wykonanie przeglądu technicznego autokaru czy busa. Pojazd powinien posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ważne potwierdzenie badań technicznych. Informacja o liczbie miejsc i masie pojazdów powinna być dostępna dla organizatorów wycieczki szkolnej, jak i dla rodziców, których dzieci wybierają się w podróż. Ponadto należy upewnić się, że pojazd nie jest wyrejestrowany z bazy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która zbiera dane o bezpiecznych autobusach dopuszczonych do użytku. Kwestia sprawności technicznej jest najważniejsza, choć osoby podróżujące na pewno dużą wagę przywiązują też do komfortu, który chciałyby mieć podczas jazdy.

przewozy osóbTo dlatego największą popularnością cieszą się autokary z przyciemnianymi szybami, zwłaszcza w okresie wiosennym i wakacyjnym, kiedy promienie słoneczne mogą stawać się uciążliwe. Latem przyda się także klimatyzacja, dzięki której powietrze w pojeździe nie będzie gorące. Kolejną rzeczą, na którą podróżni zwracają uwagę, są wygodne fotele – opcja zmiany położenia fotela powinna być standardem zwłaszcza gdy autokar przeznaczony jest na kilkugodzinną podróż. Niektóre dzieci zainteresuje także możliwość oglądania bajek lub filmów na telewizorze znajdującym się w pojeździe, jednak nie jest to wyposażenie obowiązkowe, gdyż zazwyczaj młodzież w czasie wycieczki autokarem woli po prostu ze sobą rozmawiać.

Jednak z pewnością dużym udogodnieniem będą gniazda USB, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach mało kto potrafi obejść się przez kilka godzin bez telefonu komórkowego. Z pewnością dzięki autokarowi wysokiej klasy, kilkugodzinna podróż będzie dla dzieci nie tylko bezpieczna, ale i przyjemna.